Stabil hídként a munkavállalók és a munkáltatók között. Tudjon meg többet rólunk!

2019 . Július 3. 5 perces olvasmány Munka, Adó, Kedvezmények, 2020, Adókezdvezmény, Betegségek

Amit a személyi kedvezményről tudni kell

A személyi kedvezmény igénybevételével évente akár 89400 Ft-ot megtakaríthat.

Hírek
 

A személyi kedvezmény igénybevételével évente akár 89400 Ft-ot megtakaríthat a meghatározott betegséggel küzdő magánszemély, melyeknek körét egyébként a Kormányrendelet évről évre bővíti.

Milyen betegségek esetén igényelhető?

A személyi kedvezményre azok lehetnek jogosultak, akiknek a állapota súlyos fogyatékosságnak minősül a kedvezmény igénybevétele szempontjából, vagy rokkantsági járadékban, fogyatékossági támogatásban részesülnek. 

 

A rendelet (335/2009. (XII. 29.)) meghatározza, kik minősülnek „súlyosan fogyatékosnak[1]” a személyi adókedvezmény szempontjából. A drasztikus megnevezés ellenére ma már olyan betegségek is ebbe a körbe tartoznak, melyekkel viszonylag kis odafigyeléssel is teljes életet lehet élni. Ilyen például a gluténérzékenység vagy laktózintolerancia is.

 

Néhány példa az említett betegségekre:

  • hallási fogyatékosság
  • látási fogyatékosság
  • mozgásszervi fogyatékosság
  • elzáródást okozó érbetegségek
  • súlyos szervi károsodással járó immunbetegségek
  • veleszületett enzimopátiák és az emésztőrendszer betegségei is: e körbe tartoznak – többek között – a laktóz- vagy gluténérzékenység miatt fellépő betegségek is mint például az endokrin és anyagcsere rendellenességek, ezen belül is az I. típusú, és a szövődményekkel járó II. típusú cukorbetegség.
 

2019. január 1-jével ez a lista bővült többek között az endometriózissal is.

 

A jogszabály teljes és pontos felsorolása a rendeletben érhető el. 

 

Az adókedvezmény mértéke

Az Szja. törvény alapján az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg.

 

Ez 2019-ben havonta 7450 Ft-ot jelent.

 

Természetesen erről az állapotról a személynek igazolással kell rendelkeznie, mely tartalmazza a „fogyatékos állapot” kezdő napját, amikortól igényelhető a kedvezmény.

 

Fontos, hogy Szja kedvezményről van szó, ezért abban az esetben vehető igénybe, ha a magánszemélynek van adóköteles jövedelme.

 

Több betegség esetén duplán jár a kedvezmény?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy mekkora a kedvezmény mértéke, ha valakinek egy időben többféle betegsége is fennáll. Sajnos ebben az esetben is csak egy betegség után lehet igénybe venni a kedvezményt.

 

A kedvezmény maximum 5 évre visszamenőleg is érvényesíthető, amennyiben az igazoláson a súlyosan fogyatékosság kezdő dátuma 2019. január 1. előtti.

 

Az adókedvezmény igénylése

A fennálló betegség bizonyításához orvosi igazolásra, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozatra van szükség (az erre jogosultak esetében). 

 

A „súlyos fogyatékosság” minősítése a háziorvosnál, illetve az egészségkárosodás jellegétől függően a szakorvosnál kezdeményezhető.

 

A rendelet mellékletében meghatározott igazolást a szakorvos, illetve általa készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki. Az igazolás kiállításának részleteit a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet határozza meg.

 

Az igazolás tartalmazza:

  • a személy természetes személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele;
  • az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma;
  • a súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítása;
  • ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása;
  • az igazolás kiállításának dátuma;
  • az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírása.
 

Az állapot lehet ideiglenes vagy végleges. Ideiglenes állapot esetén időszakonként felülvizsgálatra van szükség. Végleges fogyatékosság esetén az erről szóló igazolás birtokában minden évben érvényesíthető az adókedvezmény.

 

Az igazolást nem kell csatolni az adóbevalláshoz, de 5 évig érdemes megőrizni, mert egy adóellenőrzéskor a kedvezményre jogosultság ezzel bizonyítható. 

 

Orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

 

A kedvezményt lehet érvényesíteni a munkáltatónak tett adóelőleg-nyilatkozattalhavonta, illetve egy összegben az adóbevallás benyújtásakor. Az adóelőleg-nyilatkozat elérhető a NAV honlapján.

 

Az adóelőleg-nyilatkozat benyújtásával akár már év közben is érvényesíthető a kedvezmény.

 

Egy kis utánajárással jelentős összegeket takaríthatunk meg évről évre, melyet fordíthatunk önmagunkra, állapotunk, közérzetünk javítására.

 
[1] súlyosan fogyatékos: ebben az esetben a rendeletben meghatározott betegségben szenvedő személyek gyűjtőfogalma. Nem azonos a gyógypedagógiai/ szociológiai fogalommal.
 

Képek forrása: pixabay.com; pexels.com


További híreinkTovábbi híreink

Hogyan válasszunk új munkahelyet?
Hogyan válasszunk új munkahelyet?
Március 16 . Tag ikonkép5 perces olvasmány

A munkánk megválasztása az egész életünkre kihatással van, így érdemes önreflexiót végezni a pályáza...

elolvasom
5 tipp a sikeres állásinterjúhoz
5 tipp a sikeres állásinterjúhoz
Március 5 . Tag ikonkép4 perces olvasmány

Az első benyomás sok munkahely esetében döntő fontosságú lehet, ezért egy állásinterjúra érdemes ala...

elolvasom
A tökéletes önéletrajz
A tökéletes önéletrajz
Május 5 . Tag ikonkép3 perces olvasmány

Az önéletrajz nagyon fontos szerepet játszik az életünkben. Nem csak információkat írunk bele, ennél...

elolvasom
Munkát vagy munkaerőt keres? Mindkettőben segíthetünk!

Ha szolgáltatásainkkal kapcsolatban kérdése lenne, kattintson a Cégeknek, míg ha munkalehetőségeink érdekelnék, akkor a Tovább gombra!